Tratě a zázemí pro běžecké lyžování, Horní Bečva

autoři: Lukáš Pecka, Ivana Smětáková
projekt: urbanisticko - architektonická studie, 2023
místo: Horní Bečva

 

Hlavní funkcí areálu má být běžecké lyžování v zimní sezóně, a to na amatérské/volnočasové/rekreační úrovni. Návštěvníky bude především sportující veřejnost, spíše v neorganizované formě. Předpokládá se využití areálu pro oddíly mládeže, jednak jako zázemí tréninků, jednak pro příležitostné pořádání organizovaných závodů mládeže.

Běžecké tratě mají být uspořádány do volně kombinovatelných okruhů, s různým profilem a náročností.

Pro možnost využití i za horších světelných podmínek je vhodné osvětlení okruhu pomocí svítidel na parkových stožárech. Většina běžkařských tratí bude vedena volně v terénu. Osvětlené úseky je vhodné doplnit zpevněným (asfaltovým povrchem) šířky cca 3 m, aby mohly být využívané celoročně. 

 

Lokalita Hlavatá

Pokud se nepodaří zrealizovat zpevněné chodníky s osvětlením ve zbývajících dvou lokalitách, pak je lokalita Hlavatá díky své vyšší nadmořské výšce a relativně snadné dostupnosti vhodnou lokalitou pro vybudování volnočasového, extenzivního běžkařského okruhu se zázemím.

07_archisluzba_horni_becva

 

Lokalita Kněhyně

Největšími pozitivy lokality Kněhyně je její snadná dostupnost a poloha při turistické ose na Pustevny. Naopak významným limitem je PP Pod Juráškou, vč. ochranného pásma. Vybudování okruhu se zázemím přispěje (spolu s budovanou cyklostezkou a revitalizací kempu) k posílení turistické atraktivity území mezi Zavadilkou a Skokanem jak v zimě, tak v létě.

01_archisluzba_horni_becva.jpg

 

02_archisluzba_horni_becva_lyzovani

 

Lokalita Mšadla

Potenciál atraktivního prostředí lokality je možno znásobit vybudováním chybějících propojení, bezpečných pro pěší uživatele.

03_archisluzba_horni_becva

 

Varianta A

04_archisluzba_horni_becva

 

Varianta B

06_archisluzba_horni_becva