Rozhledna Hostýnské vrchy

autoři: Ing. arch. Lukáš Pecka, Ing. arch. Zbyněk Musil, Ing. arch. David Zajíček
projekt: studie, 2012
místo: Hostýnské vrchy

 

 

CO JE TO ROZHLEDNA? 

Místo, které by nám mělo usnadnit uchopit svět, jehož jsme součástí? Lidské dílo, vyšší než stromy okolo? Pomník dotacím?

 

 

IDEOVÁ VÝCHODISKA

Architektonická, geometrická a konstrukční logika. Elegantní a v pohledech proměňující se silueta věže. Charakteristický znak kraje. Rozhledna je stavba v jedinečném prostředí vrcholku kopce. Rozhledna umožňuje jedinečný pohled do okolního kraje a může se také sama stát jeho jedinečným, charakteristickým prvkem. Rozhledna se pak může stát charakteristickým znakem kraje, Podhostýnského mikroregionu.

 

 

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Rozhledna je orientována k nejvýraznější dominantě regionu – ke Sv. Hostýnu. K němu je natočena jak vstupní stranou, tak i stranou nejvyšší vyhlídkové podesty. Konstrukce rozhledny je navržena jako prostorová příhradovina z trojúhelníkových segmentů na půdoryse rovnostranného trojúhelníka o straně 650 cm. Rozhlednu tvoří celkem 5 vertikálních modulů příhradoviny, což dovoluje umístit čtyři vyhlídkové podesty ve výškových úrovních po 6,5 m. Nejvyšší vyhlídková plošina se nachází v úrovni +26,000 m nad terénem. Plošiny jsou přístupné po vřetenovém ocelovém schodišti, které prochází půdorysným středem rozhledny.

rozhledna Hostýnské vrchy